22 czerwca — Światowy Dzień Lasów Deszczowych to okazja dla nas wszystkich by przyjrzeć się tym naturalnym płucom naszej planety. 
Mimo, że mogą wydawać się odległe to każdy z nas korzysta z ich darów i mamy znaczący wpływ na ich kondycję.

Czym są lasy deszczowe?

Uznawane za najstarsze, żywe ekosystemy świata, lasy deszczowe to nic innego jak wysokie, gęste dżungle, obfitujące w wysokie, średnie miesięczne temperatury (25-28°C) oraz wysoki poziom opadów deszczu (suma roczna 2000–4000 mm). Z racji powyższych czynników, lasy deszczowe można nazwać wielkimi, naturalnymi szklarniami. Są schronieniem dla ponad połowy wszystkich gatunków zwierząt i roślin świata. 

Gdzie występują lasy deszczowe?

Lasy deszczowe występują w tropikalnych częściach naszej planety, pomiędzy Zwrotnikiem Raka a Zwrotnikiem Koziorożca. Na tych obszarach utrzymuje się silne nasłonecznienie całym rokiem, co sprzyja rozwojowi tego bujnego ekosystemu. Największym lasem deszczowym jest oczywiście Amazonia, której zdecydowanie największą część należy przypisać Brazylii. 

Jaki wpływ lasy deszczowe mają na nasze życie? 

Oczywiście na największą wdzięczność owe lasy zasługują za to, że są naszym naturalnym filtrem dwutlenku węgla. Samej Amazonii zawdzięczamy aż 20% tlenu, który jest nam niezbędny do życia! Są stabilizatorem klimatu, wielkim, tropikalnym ogrodem oraz domem, jak już wspominaliśmy dla ponad połowy gatunków zwierząt. Utrzymują naturalny cykl obiegu wody w przyrodzie oraz zmniejszają ilość gazów cieplarnianych trafiających do atmosfery. 

Lasy deszczowe pełnią również rolę regulacyjną. Dzięki ich niezwykłej różnorodności biologicznej zapobiegają dominacji niebezpiecznych dla nas bakterii i wirusów. To właśnie lasom równikowym zawdzięczamy lekarstwa na takie choroby jak malaria, białaczka czy jaskra. 

Mało? Otwórzmy lodówkę. Niemal 80% podstawy naszego pożywienia pochodzi z lasów deszczowych. Rośliny tak popularne jak pomidory, ziemniaki, ryż, kawa czy kakao swoje pochodzenie zawdzięcza właśnie tym tropikalnym rejonom globu.

Zagrożenia lasów deszczowych.

Największym zagrożeniem dla lasów deszczowych jest tzw. deforestacja, która polega na zmniejszaniu powierzchni zalesionego obszaru. W przypadku lasów tropikalnych mamy do czynienia z masową wycinką. To prowadzi do pustynnienia terenów dotychczas zielonych. 

W 2020 poprzez działania człowieka (wycinka, pożary), zniszczonych zostało 4,2 mln hektarów lasów. Obszar ten wielkościowo przypomina powierzchnię jaką zajmuje Holandia. 

Zagrożenia dla ludzkości.

Masowa eksploatacja lasów deszczowych to ogromne zagrożenie dla nas – ludzi. Doprowadzając do pożarów uwalniamy ogromne ilości dwutlenku węgla do atmosfery, pozbywamy się “fabryk” tlenu, zmniejszamy bioróżnorodność, uwalniając nowe odmiany wirusów i bakterii.
Niestety, każdego roku wycinka lasów deszczowych doprowadza do pustynnienia terenów dotychczas zielonych. To z kolei pośrednio prowadzi do katastrof naturalnych jak na przykład powodzie. Spustynniałe tereny tracą swoje zdolności retencyjne, nie produkują już dla nas pożywienia, nie wspominając nawet oczyszczaniu powietrza i produkcji tlenu.

W aktualnym tempie wyniszczania tego ekosystemu, szacuje się, że lasy deszczowe staną się pustynia do roku 2064. To nie jest wcale tak odległa przyszłość.

Jak przyczyniamy się do pustoszenia lasów deszczowych?

Wraz ze wzrostem konsumpcji, wzrasta zapotrzebowanie na tereny rolne. Uprawy soi – paszy dla zwierząt, oleju palmowego – składnika wielu produktów spożywczych to główne powody wylesiania lasów tropikalnych. Innym z czynników deforestacji jest przekształcanie lasów w plantacje drzew produkujących papier i masę celulozową. 

No dobrze, ale jaki w tym udział mamy my? Przecież zdecydowana większość wylesionych terenów znajduje się w Brazylii? A jednak! Nasze decyzje w skali globalnej wpływają na tendencje produkcyjne. Nieodpowiednie gospodarowanie żywnością – kupujemy więcej niż zjadamy, marnując tym samym żywność. Drukujemy tony materiałów, które spokojnie moglibyśmy zachować w formie cyfrowej.

Co możemy zrobić dla lasów, nie tylko deszczowych?

Przy okazji dzisiejszego święta nie zapominamy o naszych rodzimych lasach. Jako Fructoplant – firma świadoma zagrożeń środowiska, współpracujemy z kontrahentami, którzy jak my cenią kondycję naszej planety. 

Dostawcy naszych tekturowych i kartonowych opakowań oraz drewnianych stojaków, posiadają certyfikaty FSC oraz PEFC co gwarantuje, że surowiec pozyskany do produkcji pochodzi z legalnych i odpowiedzialnie zarządzanych źródeł. FSC wyznacza standardy dla gospodarki leśnej. Zwraca szczególną uwagę na zachowanie harmonii między aspektami społecznymi, ekologicznymi i ekonomicznymi.

Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska wystarczy, że podczas codziennych czynności będziemy podejmować decyzje z myślą o przyszłości naszej planety.
Robiąc zakupy zwracajmy uwagę na produkty certyfikowane, pochodzące ze zrównoważonych upraw, które nie wpływają na wycinkę cennych przyrodniczo obszarów leśnych na Ziemi. Oczywiście, kupujmy rozsądnie, produkty z dłuższym terminem ważności lub dokonujmy przemyślanych zakupów bez obaw, że zmarnujemy żywność. Gdy chcemy wydrukować dokument, zastanówmy się czy jest on nam niezbędny w takiej formie.

Dbajmy o naszą planetę. Nie pozwólmy jej opustoszeć.

#Dbajmy o naszą planetę.

Program o nazwie “Dbajmy o Naszą Planetę”, pod szyldem którego wdrażamy w naszej firmie szereg proekologicznych rozwiązań oraz propagujemy dobre nawyki, mające na celu ograniczenie postępu degradacji środowiska. 

Edukujemy nie tylko naszych Pracowników, ale także korzystając z posiadanych kanałów komunikacji dzielimy się wiedzą z innymi. Wierzymy, że tłumacząc i wyjaśniając jak ważne są nasze drobne, codzienne działania dokładamy swój mały kamyczek w budowie świadomości ekologicznej.

Toggle Navigation